Cím: 9771 Balogunyom, Margeréta utca 3.
Telefon: +36 30 686 6621
E-mail: info@harmoniaokokert.hu
Kezdődik a mozgalmasabb időszak! Ha minden jól megy, és a korai magokat elvetetted, akkor a palánták egy része már ki is bújt, de a paradicsomok vetése csak most kezdődik. Nem kell kapkodni, mert sokkal nehezebb dolgunk van egy nyurga és nagy paradicsommal. Egyébként is, a szabadföldbe vetett simán utoléri a palántáról neveltet.
Nézd át az ágyásokat, a mulcsot a fagyok elmúltával lehúzhatod, így gyorsabban fog melegedni a talaj. A talajra csak akkor lépj, ha száraz. Ha túl vizes, összetömörödik a súlyod alatt. Használj fátyolfóliát vetés után, így néhány fokot nyersz vele és gyorsabbak lesznek a földbe vetett magok.
A palántázásnál most arra figyelj, hogy a nagyobb tömegű zöldségek közül minden cserépbe csak egy magot vess. Lehet ugyan egyelni ezeket a növényeket, de az több időt vesz el, illetve a kis gyökértömegük meg is sínyli az átültetést. A cserepeknél továbbra is figyelj a növény igényeire, a paradicsom kb 7*7-es méretet kíván.
Ebben a hónapban van fontos szerepe még a kert tervnek. Vesd el szabadföldbe amit lehet, de ebben a hónapban még okozhat az időjárás meglepetéseket. Minden magvetés előtt ellenőrizd, hogy a talaj hőmérséklete megfelelő-e? A magtasokra rá van írva, hogy melyik milyen (talaj)hőmérsékleten vethető Ne kapkodj, mert a hideg idő visszaveti a csírázást és betegségekkel szemben nem lesz ellenálló a növény!
Miket lehet vetni ebben a hónapban szabadföldbe? Retek, borsó, zsázsa, rukkola, saláta, spenót, sóska, sárgarépa, levélpetrezselyem, vöröshagyma. A szamóca közé pedig kerüljön egy kis dughagyma a gombabetegségek megelőzése érdekében.
Ha van fűtetlen fóliasátor, vagy üvegház, akkor egy dupla takarással már nagyon sok minden vethető ( korai borsó, tépősalik, karfiol, káposztafélék, petrezselyem, sárgarépa, karalábé)
Érdemes a szerszámokat és az ágyásokat átnézni, kisebb javítási munkákat elvégezni napsütéses napokon.
Szerezz be esővízgyűjtőt, ha van rá módod, mert a tavalyi igen aszályos nyár egy újabb figyelmeztetés, hogy miden csepp víz aranyat ér!
Ilyenkor érdemes a bogárhotelek kihelyezni. Legyen fa magasságban is a repülő rovaroknak és legyen a talajon is egy másik.
A vándormadarak lassan megérkeznek és elindul a fészekrakás. Ebben a hónapban még tudod a bokrokat metszeni. Vagy a sövény nyírni, később ne bolygasd, mert elriasztod őket. Az etetést lassan abba lehet hagyni, mert a fiókáknak ez az eleség nagyon káros, nem szeretnénk, ha a szülők bevinnék a fészekbe.
Gyümölcsfák:
Most tudod telepíteni a gyümölcsfákat még, ha ősszel nem sikerült valamiért. Intenzívebb odafigyelést igényelnek, mint az őszi pajtásaik, de nem lehetetlen. Szabad gyökerű fát ilyenkor elég kevés helyen lehet vásárolni, inkább csak a konténeres elérhető.
A kertekben lévő fáknál pedig lehet folytatni a metszést és bizony az oltásnak is itt van az ideje.
Monília elleni védekezést kell elkezdeni, vagy ha történt Atris-os belocsolás, akkor folytatni. A lemosó permetezés is időszerű, használjatok szerves rezet, hogy a réz ne halmozódjon fel a talajban, hiszen a jótékony gombákat is tönkreteszi. Erre figyelj oda, ha használod!
Ezt követően virágzásban (Máskor soha semmit nem fújunk virágzásban) egy kis gombaölőt kell kijuttatni. Pl.: Trifender. Ezzel párhuzamosan, úgynevezett "egérfüles" állapotban próbáld megelőzni a tafrinás betegséget, szintén gombaölővel.
Nagyon hatékony a csalánlé is, mint tápanyag, akár beöntözve, akár a levelekre fújva. Én szoktam beletenni az ázalákba egy kis pitypangot.
Szerezz be ragacsos övet, hogy megakadályozd a hangyák feljutását, hiszen ők életben tartják a tetveket a hajtásokon. De ne felejtsd el levenni, ha már nincs szükséged rá, mert a fák törzse megsínyli, ha rajta marad.
A bogyós növények töveihez érdemes egy kis körömvirágot, vagy büdöskét vetni. Ez segíti az egészséges növekedésüket és a méheket is vonzza. Ezek a módszerek a fák tányérjában is jól működnek, hiszen szuper mikroklímát hoznak léétre.
Néhol már virágban a szilva. Ilyenkor kell a fehér ragacsos lap poloskaszagú szilvadarázs ellen! Sőt! Mielőtt kinyílnak a virágok. Még nem késő! Ne aggódj, más hasznos rovar nem fog elpusztulni, hiszen a beporzók a nektár illatára mennek, nem a színre. Ahogy a virágzásnak vége, le is veheted a lapot!
Nagyon intenzív időszak fog következni, júniusig olyan ez, mint egy maraton. Én legalábbis mindig így érzem. De annál édesebb lesz majd a szüret pillanata!
Jó munkát!