Cím: 9771 Balogunyom, Margeréta utca 3.
Telefon: +36 30 686 6621
E-mail: info@harmoniaokokert.hu
Bizton állíthatom, hogy ez a hónap a legmozgalmasabb mind közül, nekünk kertészeknek. Elkezdődik a palánták szabadföldbe történő kiültetése és minden, eddig elmaradt vetőmag földbe vetése is. A gyümölcsfákkal most sok macera van, kezelni kell még a gombabetegségeket, de már sok kártevőt csapdázni is kell.
Már nem jellemzőek a hideg éjszakák és hirtelen hőmérséklet-ingadozás. "Májusi eső aranyat ér!" - tartja a mondás, ha kevés lenne a csapadék, öntözz! Ilyenkor a nedves talajt már takard vissza a mulccsal. Legjobb erre a szalma, széna vagy a frissen vágott fű.
Ez az első olyan időszak, amikor már gondolni kell a nagyobb mennyiségű betakarításra. Tegyél el télre mángoldot, borsót, céklát, újhagymát is (én szoktam fagyasztani szeletelve).
Ilyenkor van a pórék felszedésének is az ideje, már ami a téli fatát illeti. Nyugodtan meget mosva és szeletelve a fagyasztóba, olvasztás után is megőrzi ízét.
A spárga sípok is nagyon be tudnak indulni, ne feledd: reggel és este is nézz rájuk, mert képesek egy nap alatt "készre" nőni! Hagyj meg néhányat felmagozni, hogy elszórja a követlező nemzedéket. A spárga akár 15 évig is képes megajándékozni téged, érdemes befektetni energiát a nevelésébe. Igaz, jó 3 évet várni kell a szedésre, de lehet kapni egy éves palántákat is.
A palánták kiültetése lehet folyamatos. Akár már a hónap elején (nézd ez előrejelzést). Régebben megvártam a fagyos szenteket, de most már csak néhány biztonsági tartalékot hagyok meg arra az esetre, ha lenne fagy. Mindenesetre nem kell kapkodni, május közepe a tuti fix!
Azt a komposztmennyiséget, amit lerostáltál, de nem használtad el, most beledolgozhatod a talajba. Hagyj valamennyit komposzt teának is, és a másodvetés idejére a palántáknak. Fontos, hogy ne száradjon ki, ha a talajban használod fel, ezért kell kijuttatást követően bedolgozni, vagy esetleg lefedni valamivel (mulcs).
Érdemes ilyenkor kicsit megturbózni a talajt egy kis tápanyaggal. Ez valami élő dolog legyen (pl. algák, baktérium, komposzt tea, mikorrhiza gomba stb.). A talajélet nagyon gazdag ilyenkor, viszont a kártevők is elkezdenek szaporodni. Vizsgáld meg az ágyásokat, látsz - e benne pajort vagy ha előző évben sok volt a földibolha, ott szükséges egy kezelés. (Pajoroknál téjékozódj, hogy valóban az-e, aminek gondolod!? Mert a korhadékevő nem fogja az élő gyökérzetet megcsócsálni és lehet, hogy épp egy védett fajjal van dolgod.)
Pajorra egyébként a NEMATOP alkalmazható, bolhára, dióburok fúrólégy lárvája ellen: ARTIS (ezt hasznos élőlényekkel együtt ne juttasd ki és az idejük inkább ősz.)
Ami biztosan megjelenik, az a tetű! Első körben a gyengébb megoldásokat kezd: 24 órás csalánázalék, káliszappan, később jöhet a narancsolajos készítmény. (Wetcit, Prev B2, Boroil). A leghatékonyabb azonban a katica! Ehhez szükséges néhány tetűmágnes növényt fenntartani. Ez lehet nagyobb: bodza, mályvacserje, de ha a libatopot bent hagyod az ágyásban éppolyan hatékony! Így évről évre megmarad a katica állományod!
Májusban kell a lótücsök ellen védekezni, mert így nem tudja letenni a petéit.
Itt az idő a fenyőrügyek gyűjtésének is! Mézben, hőkezelés nélkül a leghatékonyabb a feldolgozása és elfogyasztása majd a téli hónapokban. A mértékletességre figyelj, annyit gyűjtsd, amennyi neked szükséges. Pl.: egy kis üveg mézbe elegendő 10-15 db rügy.
Gyümölcsfák: A felmelegedés fogja segíteni a fákat, a beteg levelek lehullanak (tafrina) és az úják már egészségesek. De a fertpzött fág gyengék, úgyhogy érdemes levéltrágya formájában valamilyen tápanyagot kijuttatni. Ha nem fagytak el a virágok és bekötött termések, akkor lassan letisztulnak a fák és már csak várni kell az érésre.
Sajnos a legtöbb molykéértevő ilyenkor támad, de szerencsére sok csapda elérhető már. Nagyon fontos, hogy csak rajzásban tedd ki és vedd is le, ha elmúlt a veszély. Mivel ezeke illatferomont tartalmaznak, ezért szinte csak speciálisan azt kártevőt vonzza. Gyérítésre alkalmasak, szükséges kiegészítő kezelés is mellé.