Cím: 9771 Balogunyom, Margeréta utca 3.
Telefon: +36 30 686 6621
E-mail: info@harmoniaokokert.hu
A február egy elég hideg hónap még. A szabadföldi vetések még koraiak. Vannak olyan magok, amiket fagymentes időben már lehet vetni, de ez térségfüggő. Mindig nézd meg, hogy fagyott-e a talaj, nem érdemes sietni.
Most van itt az ideje annak is, hogy a hiányzó magokat beszerezd. Remélem a kert terved már készen van, de ha nem, még nem késő elkészíteni! Annak alapján szerezd be a magokat is.
De mit is érdemes vetni februárban? Hidegtűrő borsó (pl.: Avola, Léda), fokhagyma, petrezselyem, spenót, hidegtűrő levélzöldségek (madársaláta, rukkola, esetleg mizuna, ha van fátyolfóliád).
Ebben a hónapban már mindenképp indítjuk a palántázást. Van, aminek még nagyon korai (paradicsom) légy türelmes. Ennek a műveletnek az alapja a jó palántaföld. A legideálisabb, ha nagyrészt saját komposztot használsz, és azt keverd be te magad! Miből is kell megkeverni? Legyen benne a saját kerti földed, akár csak egy marokkal is (ezt amiatt is ajánlom, mert így a palánta már megismerkedik a saját talajod "mikroéletével"), mehet hozzá egy kis perlit és ha van, és valami lazább szerkezetű talaj (kókuszrost, homok), majd jól mixeld össze és készen is van. Fontos, hogy laza, jó vízelvezetésű legyen, hogy az apró hajszálgyökerek könnyedén utat törjenek.
A komposzt megadja az első tápanyagot nekik, később tudod te is pótolni ezeket, ha szükséges.
A legfontosabb a fény mennyisége és minősége! Ilyenkor még nagyon kevés a napsütötte órák száma, szóval hiába teszed a legvilágosabb ablakba, még kevés lesz neki. Ha csak néhány palántáról van szó, akkor érdemes napnyugta után még egy kis lámpa alá betenni. Akár a konyhapultra is. Ha nagyobb mennyiséget palántázol, mert már haladó szinten vagy, akkor érdemes egy növénynevelő lámpára beruházni! Hogy milyen edénybe palántázz? Szinte bármi jó, hasznosítsd újra ami otthon van. Lyukaszd ki az alját és tegyél alá valamit. Amit nem ajánlok: a tőzegcserép, wc papír guriga. Bepenészesedik, gyorsan kiszárad és a gyökerek a leírásokkal ellentétben csak nagyon ritkán és nagyon nehezen tudják áttörni a földben a cserepet.
A vetőmagokat vetés előtt csávázhatod te magad is. Erre használhatsz kamilla teát, fahéjat, vagy valamilyen bio gombaölő szerrel, hiszen a palántadőlést gomba okozza.
A madarak etetéséről ne feledkezz meg továbbra sem, messze még a tavasz és nagyon hálás leszel a hozzád szoktatott tollasoknak szezonban, amikor a kártevőket a te kertedből ritkítják ki!
A komposzt most lassabban működik, de nem álltak le a folyamatok, így gyűjtsd a komposztálható hulladékot továbbra is. Idén beszereztem egy gilisztakomposztot, csak ajánlani tudom. Így beltérről ki sem kell vinni a komposztot. Ugyanilyen jó a bokashi komposztáló is. Az más elven működik, érdemes ezekre rákeresni és beszerezni egyet!
Ebben a hónapban még amíg nagyon hideg van, lehet szedni oltóvesszőt a fákról. Oltani majd csak március végén kell. Addig hűtőbe, vizes papírtörlőbe tekerve kell tárolni őket, hogy ne induljon be a nedvkeringésük.
Oltóvesszőt a fa koronájának közepe környékéről vegyél, főleg a déli, napsütötte oldalról. Az egy éves vesszők a legalkalmasabbak, vagy a felfelé törő vízhajtások, amiket többnyire amúgy is visszametszenénk.
Az oltás egy nagyon hosszú téma, egy külön blogbejegyzést érdemelne. Ha van olyan fa, amit megmentenél, vagy átoltanál, akkor mindenképp keress szakirodalmat és olvass utána. Vagy hívj egy szakembert és tanuld meg a folyamatot. Februárban Szombathelyen is lesz magbörzével egybekötött oltónap is, a Vasi kosár szervezésében.
A gyümölcsfa metszésekkel sem érdemes kapkodni, az almatermésűeket el lehet kezdeni, de egyébként a többivel várj. Ha még csak tanulod, hogy kell, akkor egy jó módszer a rügyek megismerésére az, ha vágsz néhány vesszőt a fáról és beviszed egy vázába. Hajtasd ki és nézd meg, hogy melyikből mi lesz. Levél vagy virág.
Végezetül pedig van még idő elmélyedni a témában és olvasgatni. Szenteld ezt a nyugodtabb időt még a tanulásra (lehetőleg ne facebook csoportokban) és készülj. Nemsokára berobban a tavasz, minden teendőivel együtt! Légy felkészült!