Cím: 9771 Balogunyom, Margeréta utca 3.
Telefon: +36 30 686 6621
E-mail: info@harmoniaokokert.hu
Az utóbbi idők gazdasági változásai, és az emberek tűréshatárának vége bizony szembesített sok negatív hozzáállással is. Mindenhez én sem értek és nem is akarok, de a kistermelői árakkal kapcsolatban tudok némi “magyarázattal” szolgálni.
Már régóta foglalkoztat a gondolat, hogy egy termékemen keresztül levezetem a munkám és a belefektetett nyersanyag árakat, hogy jobban látható legyen az összegek mögötti ok. Most ezt teszem meg ebben a bejegyzésben.
Nyilván ez egy soktényezős játék, és az alapanyagok, a befektetett munka és a piac is meghatározza az árat. Megpróbáltam egy olyan terméket kiválasztani, ami ezeknek a szempontoknak a közepén mozoghat, és egy nagy alap termékem, évek óta készítem. Itt kell említést tennem arról az általam sokat mondogatott kifejezésről is, hogy “tudatos vásárló”. Ki is ő? Az a vásárló, akinek minden ismeret a birtokában van ahhoz (és kíváncsi is rá), hogy felelősséggel el tudja dönteni: nekem ez a termék megfelelő-e? Alapjáraton szerintem ez. Sajnos nem minden esetben van ez a termékekre írva, de nem is kötelező feltüntetni. Pl.: vegyszerek használata. Engedélyen belüli értékek, oké, de mik ezek? Milyen hatással van a szervezetünkre a távoli, vagy a közeli jövőben? Használnak-e műtrágyát? (Soha nem derül ki az üvegekről). Mekkora egy termék ökológiai lábnyoma? Hány kézen is ment át, mire a vásárlóhoz kerül? A rövid ellátási lánc (REL) egy nagyon erős szempont kellene, hogy legyen. Aztán itt van az is, hogy mit tartalmaz az az üveg? Helyi zöldséget, gyümölcsöt? Mindezen kérdések mellett pedig: segíted ezzel a termelő munkáját? Támogatod azt az áldozatos, lelkiismeretes “KÉT KEZI” munkát? HELYBEN? Ezt végtelen sokáig lehetne még sorolni… |
Itt kell említést tennem arról az általam sokat mondogatott kifejezésről is, hogy “tudatos vásárló”. Ki is ő? Az a vásárló, akinek minden ismeret a birtokában van ahhoz (és kíváncsi is rá), hogy felelősséggel el tudja dönteni: nekem ez a termék megfelelő-e? Alapjáraton szerintem ez. Sajnos nem minden esetben van ez a termékekre írva, de nem is kötelező feltüntetni. Pl.: vegyszerek használata. Engedélyen belüli értékek, oké, de mik ezek? Milyen hatással van a szervezetünkre a távoli, vagy a közeli jövőben? Használnak-e műtrágyát? (Soha nem derül ki az üvegekről). Mekkora egy termék ökológiai lábnyoma? Hány kézen is ment át, mire a vásárlóhoz kerül? A rövid ellátási lánc (REL) egy nagyon erős szempont kellene, hogy legyen. Aztán itt van az is, hogy mit tartalmaz az az üveg? Helyi zöldséget, gyümölcsöt? Mindezen kérdések mellett pedig: segíted ezzel a termelő munkáját? Támogatod azt az áldozatos, lelkiismeretes “KÉT KEZI” munkát? HELYBEN? Ezt végtelen sokáig lehetne még sorolni…
Térjünk is rá a termékre. A példában, amit bemutatok a legrégebbi termékem. 2016-ban főztem először, értékesíteni csak 2018-tól értékesítem. Egy sima, egyszerű, de nagyon finom házi ketchup. Leírom a recepthez szükséges összetevőket, hogy áttekinthetőbb legyen:
3,5 kg paradicsom, 1 kg vöröshagyma, 10 dkg fokhagyma, 50 dkg paprika, 25 dkg cukor, 1,5 dl ecet, 2 evőkanál só, 4 kiskanál bors, egy tasak szegfűszeg.
Ebből a mennyiségből 6 db 330 grammos üveg jön ki, tehát én 6 részre osztva tudom ezt értékesíteni.
Teljesen hétköznapi árakon számoltam az összetevőket (megnéztem a boltokban az árat), még csak nem is bio minősített zöldség árakat vettem alapul (minősítésem nincs, de 100%-ban vegyszermentes vagyok).
Hogy mennyi lett egy darabnak az ára az üveggel és felcímkézéssel együtt? 1350.-
A paradicsom kb 3-szor kap valamilyen természetes tápanyagot, illetve 2-szer használok élő gombát, ami kiszorítja a fertőzéseket. Ezek nem olcsó dolgok, illetve a megfelelő tárolásuk elkerülhetetlen, ha egész szezonban alkalmazni szeretném őket. Van, amit hűteni is kell.
Fontos, hogy a szemnek is kedves legyen egy termék
Aztán a kacsolás, kötözés, szedést követően jöhet a befőzés. Én általában 2 adagonként főzöm, mert nincs nagyobb és több helyem egyelőre. Ennek a 2 adagos főzésnek az előkészítésétől az üvegekbe töltésig kb 7 óra telik el. A végén már csak (utolsó 3 óra) kevergetni kell, hogy jó sűrű legyen, de addig is fogy az áram vagy a gáz ugye…
Amikor ezek készen vannak és üvegekbe töltöttem, dunsztolást követően még tisztítom az üvegeket és rájuk teszem a “ruhát”, ami esetemben egy matrica és egy papírcsík. Utána mehet a sötét polcra az értékesítésig. Ha itt még nagyon bele akarok menni, akkor leírhatom azt is, hogy ezeket a termékeket nekem el kell szállítanom átadó pontra, kiskereskedelmi, vagy vendéglátó helyre. A piacon ott töltök 3-4 órát, és kedvesen elmagyarázom a vásárlónak a kérdéseire adott válaszokat, mert a munkámról, a zöldségekről nagyon szeretek beszélni. De ez is idő. Munkaidő. Néha sajnos előfordul, hogy 1-1 üveg megforr, mert nem használok semmilyen tartósítószert. Vagy eltörik, mert kicsúszik a kezemből. Vagy olyan is előfordult, hogy utánvéttel küldtem egy csomagot és a vásárló nem vette át. Ebben az esetben a szállítási költség is engem terhel. Ugorjunk vissza az árrésre. Azt az összeget, amit én ezen keresek a következőkre költöm: visszaforgatom a kiadásokba (fent részleteztem), feladom a csekkeket, ételt veszek, ruhát veszek, tankolok, iskolatáskát vagy füzeteket veszek… a sor végtelen. |
Csak egy kérdésem maradt: A fent leírt alapanyagár tudatában, Te mennyiért adnál egy üveg ketchupot a helyemben?